Poznajcie: atogrzywę!

Obserwuję ten talent od wielu miesięcy. Jej prace znalazłam na Instagramie i od razu pomyślałam, że muszę się nimi z Wami podzielić! Poznajcie piękną i utalentowaną Magdę Kornatowską. Kilka dni temu skończyła 31 lat  i to jest najlepszy moment, by zrobić w okół Niej trochę szumu!

atogrzywa_tlo_1

Skąd wziął się Twój pseudonim artystyczny „atogrzywa”? 

Na studiach nosiłam charakterystyczną, prosto ściętą grzywkę przez co przylgnął do mnie pseudonim Grzywa. Zakładając bloga uznałam, że jego odbiorcą, przynajmniej na początku, będzie krąg moich znajomych, więc chciałam, by nazwa od razu kojarzyła się im ze mną. Tak powstała „atogrzywa”!

Skąd pochodzisz/gdzie aktualnie mieszkasz?

Pochodzę ze Szczecina, a aktualnie mieszkam w Poznaniu.

pudel_atogrzywa

Opowiedz, jak zaczęła się Twoja przygoda z ilustracją i jak długo już trwa? Jest coś poza nią?

Rysunek i inne działania artystyczne towarzyszyły mi od dzieciństwa. Moja mama, która jest architektem, ale również bardzo uzdolnioną rysunkowo i malarsko osobą, zawsze mi i mojej siostrze organizowała czas kreatywnie, więc rysowałam dużo i zawsze – chyba przyjęłam ten fakt jako naturalny i normalny element życia każdego człowieka. Kolejnym ważnym momentem była chwila, w której w pełni zdałam sobie sprawę, że rysunek może być czymś, co warto uczynić czynnością przewodnią w moim życiu. A było to podczas studiów w Kopenhadze, w 2009 roku. Wtedy założyłam bloga i zaczęłam dzielić się nieśmiało swoimi ilustracjami ze światem. W tym czasie również zostałam wyróżniona w konkursie na logo Ambasady Amerykańskiej w Kopenhadze, co do dziś uznaję za moment przełomowy w moim myśleniu o przyszłości – pchnęło je zdecydowanie w stronę grafiki i ilustracji. Mimo wszystko, po studiach podjęłam pracę jako architekt, nie czując się jeszcze pewnie jako grafik, a tym bardziej ilustrator. Szybko okazało się jednak, że prawdziwych pragnień nie da się oszukać – wzięłam się więc ostro do roboty i postanowiłam nauczyć się wszystkiego, w czym nie czułam się pewnie – przeprowadzić małą rewolucję drogi zawodowej. Tak właśnie zaczęła się moja przygoda, która trwa do dziś – z projektowaniem graficznym i ilustrowaniem. Nie żałuję tamtej decyzji ani przez chwilę!

girls rule.pngatogrzywa_girls

Co najczęściej można zobaczyć na Twoich pracach?

Najczęściej jestem to ja lub rzeczy z mojego otoczenia. Umieszczając siebie w różnych sytuacjach, wzbogaconych o moje wyobrażenia, często zwyczajnie poprawiam sobie nastrój i zaczynam patrzeć na rzeczywistość pod innym kątem.

rano.png

Z jakiej swojej dotychczasowej pracy jesteś najbardziej dumna?

Dumna jestem za każdym razem, kiedy moja praca wzbudza szczerą reakcję w odbiorcach. Myśl, że to, co się tworzy nie trafia w pustkę, ale wywołuje w często całkiem obcych mi osobach różne emocje, jest dla mnie bardzo motywująca.

abecadlo_wiz

Masz swoją ulubioną technikę?

Rysunek cyfrowy. Czuję się bardzo swobodnie pracując w taki sposób i bardzo lubię ten brak ograniczeń.

atogrzywa_bookatogrzywa_woman-and-mother

A ulubiony format?

Rysunek cyfrowy ma ten duży plus, że nie limituje za bardzo jeśli chodzi o format, ale myślę, że moje rysunki najlepiej prezentują się w formacie A3-A2.

atogrzywa_garden

Ukończyłaś jakieś studia związane z tym co teraz robisz, czy jesteś samoukiem?

Ukończyłam Architekturę w Szczecinie oraz Copenhagen School of Design and Technology. Studia te łączyły elementy techniczne i artystyczne, więc zdecydowanie wpłynęły na mój sposób myślenia, dostrzegania zależności i formy, ale również dały podstawy klasycznego warsztatu rysunkowego. Sama również, w czasie studiów, uczyłam rysunku przyszłych studentów architektury, co przez kilka lat sprawiało mi naprawdę dużą frajdę. Jeżeli jednak chodzi o styl i estetykę, jakimi posługuję się teraz, są one efektem własnej pracy, czyli rysowania i jeszcze raz rysowania, praktykowania w każdej wolnej chwili oraz poszukiwania swojego własnego języka, możliwości komunikowania myśli.

KALENDARZ_WIZ_3.png

Jaka jest Twoja ulubiona pora do pracy?

Poranek. Poranne rytuały, śniadanie, kawa, atmosfera relaksu, rozmarzenia i nowej energii wpływają bardzo na moją kreatywność.

ogniem_i_mlekiem

Ulubione kolory?

Jestem zdecydowanie osobą po tej jasnej stronie mocy – pastele, żywe, nasycone, optymistyczne barwy – to moje preferencje. W zestawieniu z czernią i bielą, zawsze się u mnie sprawdzają. Jeśli jednak miałabym wybrać faworyta… róż we wszystkich odcieniach.

atogrzywa_pattern

Każdy ma swoich ulubionych artystów. Podzielisz się z nami swoimi?

Tove Jansson, Frida Kahlo, Wes Anderson, Jerzy Flisak, Zbigniew Piotrowski, Agata Endo Nowicka, Marc Johns, Yelena Bryksenkova, Bodil Jane, Gemma Correll, Verónica de Arriba, Kate Pugsley, Nina Cosford, Bianca Cash, Alessandra Genualdo, Cachete Jack (Nuria Bellver, Raquel Fanjul). Jest ich na pewno jeszcze dużo więcej, ponieważ ciągle odkrywam kolejne osoby, których prace mnie fascynują.

animacja_mops

Jakie są Twoje największe osiągnięcia?

Myślę, że to, co najlepsze, jest jeszcze przede mną! Póki co, uznaję za swoje największe osiągnięcie to, że byłam w stanie podążać za marzeniami, co może brzmi banalnie, ale sprawiło że dziś czuję się naprawdę zadowolona z tego, czym się zajmuję i patrzę z nadzieją i ekscytacją w przyszłość.

atogrzywa_bag

A jakie są Twoje marzenia związane z pracą?

Moim marzeniem na pewno jest to, żeby ciągle się rozwijać i żeby moje prace miały możliwość trafiać do coraz szerszego grona odbiorców. Fragment tego marzenia spełnia się również teraz, ponieważ dzięki wspaniałym autorkom – Mirze Jureckiej i Kindze Barlik (Bliskostwory.pl), mam pierwszy raz w życiu możliwość zilustrowania książki, co jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem! Nie mogę również nie wspomnieć o animacji i magikach z Plumcat Studio, którzy od jakiegoś czasu „ożywiają” moje rysunki. To dziedzina, w której również widzę swoją przyszłość. Powoli, małymi kroczkami, ale zdecydowanie czuję, że moje marzenia mają szanse na spełnienie.

portrety_seria

Masz swoje ulubione miejsce, które wpływa na Ciebie twórczo?

Tworzę właściwie w każdym miejscu, w jakim jestem, ponieważ zawsze najpierw mój rysunek i cała kompozycja pojawiają się w głowie, często pod wpływem jakiegoś impulsu płynącego z otoczenia. To, gdzie później przeleję go na papier/tablet, nie jest aż tak ważne.

kalendarz_wiz_1

Istnieje coś, co Cię jakoś wyjątkowo inspiruje do pracy?

Inspiruje mnie zwyczajność. Nasze życie to w ogromnym procencie właśnie ona i tzw. międzyczas. Czemu więc od tego uciekać? W swoich rysunkach staram się pokazać kolejny wymiar tego co pozornie nieistotne.

atogrzywa_love_style_life

Poza pracą, co lubisz robić najbardziej?

Bardzo lubię modę, ubrania, dodatki, gadżety… więc, kiedy nie pracuję, buszuję w poszukiwaniu oryginalnych rzeczy. Ostatnio zdałam sobie sprawę, że to, jak wyglądam przenika się bardzo z tym, co i jak rysuję, więc te dwie dziedziny powiązane są u mnie chyba bardziej niż początkowo dostrzegałam. Od jakiegoś czasu, bardzo interesuje mnie hand lettering i kaligrafia – staram się rozwijać również w tej dziedzinie, ćwiczę, a to naprawdę przyjemne i bardzo wciągające! No i przydaje mi się to, zarówno podczas projektowania grafiki, jak i ilustrowania – mogę wprowadzać nowe “smaczki” w swoich pracach. Dzielę się tym zainteresowaniem z innymi, prowadząc na Facebooku fanpage, dotyczący typografii: “litery i napisy” (https://www.facebook.com/ literyinapisy/).

frisbee_wiz.png

Gdzie szukać Twoich prac?

Moje prace można kupić bezpośrednio kontaktując się ze mną (atogrzywa@gmail.com) lub na stronie SOCIETY6 (KLIK!). Zapraszam także do Tralala Studio (KLIK!) i wkrótce Family Portraits (KLIK!), gdzie można nabyć ilustrowane przeze mnie rzeczy.

moje-foto

Obserwujcie atogrzywa! Oto jej:

Instagram: (KLIK!)
Facebook: (KLIK!)
Strona internetowa: (KLIK!)


(Zdjęcie i ilustracje: atogrzywa)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s